Periodontology

Periodontologia jest częścią zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia. Choroby przyzębia są obok próchnicy najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów. W Polsce odsetek chorujących na zapalenie dziąseł i przyzębia szacuje się na około 70% ludności.

Co powinieneś o tym wiedzieć…

 

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej periodontologicznej ustala się tzw. wskaźniki choroby przyzębia CPITN oraz wskaźniki higieny jamy ustnej (API) i krwawienia dziąseł (PBI). Jeśli zostanie zdiagnozowane schorzenie przyzębia (Periodontits), lekarz prowadzący zaleca program terapii periodontologicznej, który zazwyczaj składa się z trzech faz.

Faza I, tzw. higienizacja – trwa zwykle nie więcej niż 2 wizyty, podczas których przeprowadzone zostaje oczyszczanie zębów z płytki, kamienia naddziąsłowego oraz osadów. Każda wizyta higienizacyjna trwa od 45 do 60 minut. Najważniejszą jednak częścią tej wizyty jest nauka domowej higieny jamy ustnej, instruktaż szczotkowania, doboru odpowiedniej szczoteczki oraz przedstawienie dodatkowych środków pomocniczych tj. szczoteczek międzyzębowych. Bo efekty leczenia chorób przyzębia zależą w znacznym stopniu od zabiegów higienicznych wykonywanych samodzielnie przez pacjenta w domu.

Faza II, tzw. właściwa – z reguły odbywa się po około 2-3 tygodniach. Trwa od 2 do kilku wizyt, podczas których lekarz kontroluje higienę jamy ustnej oraz przeprowadza zabiegi skalingu głębokiego, czyli usuwa kamień poddziąsłowy przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a następnie wygładza powierzchnię korzeni, tzw. root planning, używając zazwyczaj Kiret Gracey. Każdy zabieg kończy bardzo dokładne polerowanie zębów specjalistycznymi pastami o różnym stopniu ścieralności, w celu usunięcia przebarwień i osadu na zębach.

W tej fazie leczenia pacjentowi w zależności od potrzeb proponowane są zabiegi chirurgiczne resekcyjne lub regeneracyjne defektów kostnych w zaawansowanych postaciach oraz ewentualne rozwiązania protetyczne (implanty, korony, mosty, licówki, protezy i inne).

Faza III, tzw. recall. Po zakończeniu leczenia przechodzi się do fazy podtrzymującej (recall), której zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów. Potrzeba od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat, aby nowe włókna przyczepu łącznotkankowego i nabłonkowego stały się bardziej odporne na ponowne zakażenia bakteryjne. Dlatego tak ważne są okresowe wizyty kontrolne, które z początku odbywają się co 3 miesiące, a następnie przy stabilnych rezultatach wydłużane są do 6 miesięcy. Prawidłowa profilaktyka i higiena jamy ustnej zapewniają lepsze i długotrwałe efekty leczenia, zapobiegają też próchnicy wtórnej i zapaleniu dziąseł oraz przyzębia.

 

Zobacz nasz cennik.