Wybielanie zębów żywych, prawdy i mity

23 października 2016

Krąży wiele opinii na temat wybielania zębów– zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Znamy domowe metody na ich rozjaśnienie, w aptekach i drogeriach nie brakuje specyfików mających na celu pomóc nam w uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu. Na co się zdecydować i czy to na pewno nie zaszkodzi naszym zębom?

Czy wybielanie jest bezpieczne dla mojego szkliwa?

Żele wybielające wykorzystywane obecnie w gabinetach stomatologicznych, mimo stosunkowo wysokiej zawartości środka utleniającego, są bezpieczne dla szkliwa. Producenci dodają do nich składniki, które mają na celu zapobiegać nadwrażliwości pozabiegowej. Jeśli procedura wybielania nie jest powtarzany częściej, niż raz na 2- 3 lata jest ona w zupełności bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla struktury szkliwa.

Jaką metodę wybielania wybrać?

Gabinety stomatologiczne najczęściej oferują nam dwie metody wybielania:
A. nakładkowa- stosowana jest przez pacjentów w domu, przy użyciu indywidualnie dopasowanych nakładek silikonowych
B: gabinetowa- polega na jednoseansowym zabiegu przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym z użyciem akceleratora w postaci lampy emitującej światło o różnej długości fali.
Decyzja o sposobie wybielania należny do pacjenta, jeśli nie ma przeciwwskazań do zastosowania konkretnej z metod, o których lekarz ma obowiązek poinformować. W obu przypadkach pacjent znajduje się pod stałą kontrolą lekarza, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Ogromne znaczenie ma tutaj czas. Metoda gabinetowa oparta jest na zabiegu, który trwa około 1,5h, natomiast pacjent, który wybierze metodę nakładkową musi liczyć się z codzienną aplikacją żelu wybielającego, przez około 14 dni. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy.

wybielanie-copy

Na czym one polegają?
Metoda nakładkowa (plusy/minusy):

+ stopniowe wybielanie pozwalające na kontrolę zmieniającego się koloru zębów,

+ niższy koszt,

– długi czas potrzebny na uzyskanie oczekiwanego efektu, zazwyczaj 14 dni,
– brak kontroli lekarza nad śluzówką pacjenta, co może wiązać się z jej podrażnieniem przez żel wybielający,
– nadwrażliwość, która może towarzyszyć pacjentowi przez cały okres wybielania,
– wzmożony odruch wymiotny spowodowany nakładkami wybielającymi występujący u niektórych pacjentów.

Metoda gabinetowa (plusy/minusy):

+ szybki efekt osiągnięty po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym,
+ dziąsła podczas zabiegu są zabezpieczane przez lekarza, co zapobiega ich podrażnieniu przez żel wybielający,
+ okres utrzymującej się nadwrażliwości pozabiegowej to maksymalnie 3-4 dni od zabiegu wybielania,

– mniejsza możliwość modyfikowania uzyskanego efektu niż w metodzie nakładkowej, – wyższy koszt zabiegu.

wybielanie-copy2 wybielanie-copy3

Czy jestem w stanie uzyskać efekt HOLLYWOOD SMILE po jednej sesji wybielania?

Efekt jaki uzyskamy po zabiegu wybielania jest zależny od wielu czynników i osobniczo zmienny. Jeżeli pacjent oczekuje śnieżnobiałego uśmiechu rodem z filmów Hollywood może okazać się konieczne powtórzenie zabiegu.

Czy efekt po wybielaniu nie spowoduje, że mój uśmiech stanie się nienaturalny?

4 5

Zazwyczaj po zabiegu wybielania uzyskujemy naturalny efekt rozjaśnienia zębów o 1 do 2 tonów. Zależy on od koloru wyjściowego- im ciemniejsze zęby pacjenta, tym efekt jest bardziej spektakularny. U pacjentów z jasnym kolorem będziemy mięli wrażenie naturalnego odświeżenia uśmiechu.

Czy preparaty dostępne w aptekach, drogeriach są bezpieczne?

Pacjent stosuje preparaty dostępne poza gabinetem stomatologicznym na własną odpowiedzialność. Każde wybielanie przeprowadzone przez lekarza dentystę poprzedzone jest wnikliwym badaniem klinicznym, wykonaniem zdjęcia ortopantomograficznego, rozmową z pacjentem. Jeśli to konieczne- rozpoczynamy od wyleczenia wszystkich ubytków próchnicowych, wymiany nieszczelnych wypełnień i dopiero po zakończonym leczeniu zachowawczym przystępujemy do wybielania.

Co da mi wybielenie zębów?

Jeżeli nadal zastanawiacie się Państwo nad sensem rozjaśniania zębów, myślę, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie będą zdjęcia umieszone poniżej. Dla lepszego zobrazowania wykonano drobną korektę w programie graficznym. Ta sama osoba, to samo zdjęcie, jedyna rzeczą, która je różni to kolor zębów osoby na zdjęciu. Jakie są Państwa odczucia? Ciemniejsze zęby dodają nam lat, powodują nieestetyczny wygląd? Przecież oczy, usta są te same. Właśnie tak wiele jest w stanie zmienić nasz uśmiech.
W dobie licznych inwazyjnych zabiegów odmładzających i upiększających, wybielanie zębów jest jednym z tych działań, które daje niesamowity efekt i jest przy tym w pełni bezpieczny. Odejmijmy sobie kilka lat, a dodajmy pewności siebie i blasku.

876