WRAŻLIWY ZĄB

13 grudnia 2017

Nadwrażliwość zębów wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem. Wiele osób cierpiących z powodu nadwrażliwości unika pewnych czynności ze względu na intensywny ból.

nadwrazliwosc

Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości zębów unikają niektórych zwykłych czynności, np. jedzenia i picia gorących lub zimnych pokarmów i napojów, a także szczotkowania zębów z obawy przed silnym bólem. Nadwrażliwość pojawia się, gdy zębina, porowata tkanka zęba, zostaje odsłonięta. W zębinie występują mikroskopijne kanaliki zwane kanalikami zębinowymi, które są drogami do nerwu. Po odsłonięciu kanalików zębinowych w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce powodujące nadwrażliwość zębów. 

Przyczyna nadwrażliwości może być zbyt mocne szczotkowanie lub korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem, zgrzytanie zębami. Czyszczenie zębów lub zabiegi stomatologiczne. Przemijająca nadwrażliwość zębów, która może wystąpić po profesjonalnej kuracji wybielającej, ale zwykle ustępuje krótko po zakończeniu zabiegu.

Jeśli masz objawy nadwrażliwości zębów, odwiedź stomatologa, który przeprowadzi odpowiednią ocenę.

W przypadku nadwrażliwości zębów zdrowie jamy ustnej zaczyna się od wypracowania dobrych nawyków związanych ze szczotkowaniem zębów. Warto skorzystać również z szerokiej gamy past przeznaczonych do zębów nadwrażliwych.

Żródło Instytut Oral-B