PŁYTKA NAZĘBNA I KAMIEŃ CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

14 grudnia 2017

Mnóstwo osób pyta swojego dentystę, czy istnieje różnica między płytką a kamieniem nazębnym – i jest to istotne pytanie. Powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego to powszechne problemy stomatologiczne. Zbyt długie odkładanie się płytki nazębnej może być przyczyną próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Kamień nazębny to zwapniona płytka nazębna. Znajomość faktów pomoże Ci właściwie zadbać o zęby. 

plytka

Płytka nazębna to lepki, bezbarwny film zawierający bakterie, który w sposób naturalny powstaje na powierzchni zębów, szczególnie wzdłuż linii dziąseł w ciągu czterech do dwunastu godzin po szczotkowaniu. Cukry zawarte w żywności i napojach łączą się z bakteriami płytki nazębnej, co powoduje wyzwalanie się kwasów. Kwasy te atakują i niszczą szkliwo, co z kolei powoduje powstawanie ubytków. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej mogą być również przyczyną zapalenia dziąseł. 

Płytka nazębna zawiera bakterie, które wytwarzają kwasy atakujące szkliwo i uszkadzające dziąsła. Bez odpowiedniego leczenia takie uszkodzenia mogą być trwałe. Kiedy płytka nazębna odłoży się i nie zostanie usunięta, może dojść do jej mineralizacji, co utrwala przebarwienia i przekształca ją w kamień nazębny. Płytka nazębna to zasadnicza przyczyna wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się płytki nazębnej jest korzystanie z elektrycznej szczoteczki do zębów.

Kamień nazębny to twardy, skamieniały osad, o barwie od żółtej do brązowej, który tworzy się, kiedy dojdzie do mineralizacji płytki nazębnej. Podatność na odkładanie się kamienia nazębnego w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech danej osoby. Zasadniczo z wiekiem stajemy się bardziej podatni na odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny tworzy się wtedy, gdy pozostałości płytki nazębnej na powierzchni zęba wchodzą w reakcję z minerałami zawartymi w ślinie. Jedynie dentysta może usunąć kamień nazębny. 

W przypadku płytki i kamienia nazębnego zdrowie jamy ustnej zaczyna się od wypracowania dobrych nawyków związanych ze szczotkowaniem zębów.

Żródło: Instytut Oral B

Poprzedni artykuł