Blog,
I po co nam te ósemki…

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu.

Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

óśemka na rtg

Zęby mądrości potrafią dokuczyć nie tylko wtedy, kiedy zniszczone próchnicą dają o sobie znać bólem, ale również w sytuacji, gdy nie wyrosną całkowicie poza dziąsło. Tak zdarza się dość często.

Ponad dziąsło wystaje wtedy tylko część ósemki, a reszta jest zagłębiona.

Wystającą część okrywa struktura tkankowa zwana kapturem dziąsłowym. Z uwagi na to, że taki kaptur trudno się czyści, w jego pobliżu mogą zalegać cząstki pokarmowe, które stają się świetną pożywką dla bakterii. Rozmnażające się drobnoustroje mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego dziąsła, a permanentne niedoczyszczanie niecałkowicie wyrosłej ósemki może skutkować rozwojem próchnicy. W efekcie człowiek zaczyna odczuwać ból zęba oraz dziąseł. Jeśli drobnoustroje odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego wokół ósemki przedrą się do krwiobiegu, może dojść do zakażenia wielu odległych nawet organów.

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają.

Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba.

Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

Źródło: poradnikzdrowie

Poznaj nasze usługi:

W SE+ Studio Stomatologii Estetycznej prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

Nasi lekarze wykorzystują najnowsze techniki medyczne korzystają jednocześnie z nowoczesnych technologii, swoje umiejętności regularnie podnoszą uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą
gabinet dentystyczny