Enamel – kompozyt wykorzystywany w stomatologii estetycznej

23 października 2016

Często nasi pacjenci zastanawiają się, czy stomatologiczna ingerencja w ich uśmiech pozwoli uzyskać zadowalający efekt? Czy zmiany nie będą zbyt rażące i nienaturalne? Strach przed nieznanym to rzecz normalna. Tymczasem przypadek pacjentki, która zgłosiła się do naszego gabinetu pokazuje, że drobne korekty kształtu, bądź koloru nieestetycznych wypełnień pozwalają uzyskać naturalny i piękny wygląd, jeśli zostaną wykonane materiałem kompozytowym o wysokiej estetyce- Enamel i bez znacznej utraty tkanek twardych zęba.

Pacjentka zgłosiła się z ukruszonymi brzegami siecznymi w dwóch górnych jedynkach. Zmiana, to wynik redukowania stresu poprzez nawykowe obgryzanie ołówków.
Dodatkowo rażące było szczelne klinicznie, jednak nieestetyczne wypełnienie w prawej jedynce oraz dwójce. Nieodpowiednie dopasowanie kolorystyczne wypełnienia w lewej jedynce również wpływało na estetykę uśmiechu pacjentki.

Zdjęcia wykonane bezpośrednio przed zabiegiem

1

2

3

Po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni nierównych brzegów siecznych odbudowano brakujące fragmenty wykorzystując warstwową metodę nakładania materiału kompozytowego. Powierzchnię szczelnych, aczkolwiek nieestetycznych wypełnień nieznacznie skorygowano i zmatowiono. Nadano nowy kształt i kolor poprzez modyfikację jedynie powierzchownej warstwy wypełnień w zębach 12, 11, 21 przy użyciu materiału kompozytowego Enamel. Każde wypełnienie zostało precyzyjnie wypolerowane dla uzyskania lustrzanego efektu.

Zdjęcia wykonane bezpośrednio po zabiegu

4

Zadowolona pacjentka zgłosiła się na kontrolę po około dwóch tygodniach od korekty wypełnień w odcinku przednim. Zęby uległy nawodnieniu, dzięki czemu odzyskały swój naturalny kolor, który współgrał z nowymi wypełnieniami, natomiast dziąsła w krótkim czasie uległy regeneracji.

Wizyta kontrolna po 2 tygodniach od zabiegu.

5

Opisany przypadek kliniczny pokazuje, że ingerencja stomatologa w estetykę uśmiechu pacjenta nie musi wiązać się z niepotrzebną utratą tkanek twardych zęba. W dobie dostępu do wysoce estetycznych materiałów kompozytowych, wybierając zachowawcze, nieinwazyjne postępowanie, wykonując jedynie drobne, ale precyzyjne korekty, jesteśmy w stanie uzyskać uśmiech charakteryzujący się naturalnym pięknem.