RELAKS DLA ZĘBÓW

2 października 2017

Codzienne szybkie tempo życia ,wszechobecny stres i pośpiech nie wpływają na nas dobrze. W następstwie tych czynników, u niektórych osób może wystąpić zjawisko znane jako BRUKSIZM.

bruksizm_1

Bruksizm to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Najczęściej występuje w czasie spania.

To problem ponad 40% Polaków, niemal co trzeciego dziecka. Nie dość, że w ten sposób uszkadzamy uzębienie, to wielu objawów bruksizmu w ogóle z nim nie kojarzymy. Osoby cierpiące na bruksizm często skarżą się nie tylko na ból zębów, ale także bóle głowy, uszu, oczu, karku czy pleców. Odczuwają „trzaski” w stawach, czasem poranną sztywność mięśni w okolicy twarzoczaszki. Rzadko zdają sobie sprawę z tego, że takie dolegliwości to właśnie efekt nerwowego zaciskania zębów.

W Polsce wiedza na temat bruksizmu jest wciąż niewielka. Pacjenci szukają pomocy u neurologów, okulistów, laryngologów, ortopedów, a tymczasem z bruksizmem upora się przede wszystkim stomatolog, dysponujący aparaturą diagnostyczną i wiedza na temat tej patologii.

Przy bruksizmie nadmierne naciskanie na zęby prowadzi do ich ścierania, czasami nawet złamania. W późniejszym stadium choroby pojawiają się stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, które nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Ruchy żuchwy są utrudnione, ograniczone, powodują ból, pojawić się może również ból głowy. Odgłos zgrzytania zębami jest na tyle głośny, że może budzić partnerów osób chorych.

Leczenie bruksizmu polega na ustaleniu i wyeliminowaniu jego przyczyny oraz na dobraniu odpowiedniej formy terapii. Każdy pacjent z bruksizmem powinien być traktowany indywidualnie, gdyż choroba ta objawia się w różny sposób, w zależności od czasu trwania schorzenia. Niekiedy więc leczenie ogranicza się jedynie do interwencji stomatologa, który naprawia szkody w jamie ustnej powstałe w wyniku parafunkcji, a następnie wykonuje dla pacjenta specjalną indywidualna relaksującą nakładkę, którą trzeba nosić w nocy.

Untitled

Jednak w zaawansowanym stadium choroby leczenie bruksizmu bywa dość skomplikowane i często wymaga współdziałania lekarzy różnych specjalności – stomatologów zachowawczych, ortodontów, protetyków, chirurgów szczękowych, a także fizjoterapeutów i psychologów.

Jeśli obserwują Państwo u siebie wymienione objawy; zgrzytanie zębów ,bóle w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego czy starcie zębów zapraszamy na wizytę do naszej kliniki.

 

Poprzedni artykuł

Kolejny artykuł