APARATY
ortodontyczne

Czas leczenia ortodontycznego wynosi około 2 lat, a zależy oczywiście od wady – jej nasilenia i wieku pacjenta. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy pamiętać o utrzymaniu efektów leczenia, do czego służą aparaty retencyjne. Są to płytki lub cienkie druciki, niewidoczne podczas uśmiechu, przyklejane do zębów na pewien czas. Do gabinetów ortodontów coraz częściej przychodzą osoby po 30-tce oraz dużo starsze. Rekordzistką w mojej praktyce lekarskiej jest 46-letnia pani, która poprosiła o założenie aparatu, z powodu nieprawidłowości zębowych wywołujących przeciążenia stymulujących rozwój paradontozy. Dodatkowo fantastycznie poprawiła swój wygląd. Cieszy, gdy tak właśnie do stanu swego zdrowia podchodzą pacjenci, którzy gabinetu ortodontycznego nie traktują wyłącznie jak kosmetycznego.

Kiedy do ortodonty

Ortodoncja wielu ludziom kojarzy się z korektą zębów ze względów estetycznych. Do ortodonty najczęściej wybieramy się gdy obserwujemy u siebie krzywe zęby ,nieprawidłowy zgryz lub stłoczenie zębów przeszkadzające w codziennej higienie. Celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie prawidłowego zgryzu oraz poprawienie estetyki naszego uśmiechu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Aparaty z zamkami metalowymi zwykłe lub samoligaturujące czyli bez gumowej ligatury. Zamki i pierścienie metalowe są przymocowane do szkliwa zębów pacjenta na czas całego leczenia ortodontycznego.

Aparat z zamkami estetycznymi

Są to stałe aparaty, które różnią się od metalowych tym ,że zamki wykonane są z materiału ceramicznego w kolorze mlecznobiałym lub szafiru –przezroczyste idealnie dopasowane do szkliwa zębów pacjenta. Łuki sa wykonane z drutu powlekanego w barwie białej , a ligatury są przezroczyste

Aparaty Invisalign jest to komplet kilku przezroczystych nakładek –  szyn, indywidualnie dopasowanych o zębów pacjenta, które nosić należy przez 20 godzin na dobę,  wyjmując je wedle potrzeby ,np. do jedzenia. Cały planowany efekt pacjent może zobaczyć już przed rozpoczęciem leczenia w specjalnym oprogramowaniu komputerowym.

Wybór rodzaju aparatu zależy od wady zgryzu, decyzję podejmuje lekarz ortodonta  podczas konsultacji. Zasada jednak jest taka , że najczęściej aparaty wyjmowane stosuje się w okresie największego wzrostu czyli do 13 roku życia, a aparaty stałe u pacjentów z ukształtowanym zgryzem.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Aparaty ortodontyczne dla dzieci dzielimy na wyjmowane i stałe.

Aparaty ortodontyczne wyjmowane

PŁYTKA SCHWARTZA

Aparaty ruchome składają się z płytki akrylowej oraz umocowanego do niej odpowiednio zagiętego drutu metalowego sprężystego. Nazywane są jednoszczękowymi aparatami czynnymi -mechanicznymi ,maja na celu za pomocą sprężyn, wyciągów gumowych i śrub kształtować łuki zębowe.

TWIN BLOCK

Aparaty czynnościowe zmieniają napięcie mięśni żwaczowych, mięśni warg, policzków i języka siły te są przenoszone na stawy skroniowo-żuchwowe ,są to aparaty dwuszczękowe.

Aparat stały

Stałe aparaty ortodontyczne składają sią z pierścieni i zamków przyklejonych pod odpowiednim kątem przez lekarza do szkliwa zębów pacjenta. Zamki stanowią punkt przyłożenia siły ortodontycznej są przytrzymywane przez metalowy łuk poprowadzony w rowkach zamków ortodontycznych i przytrzymany ligatura gumową. Pacjent podczas comiesięcznej kontroli ma wymienianą ligaturę i dopasowana indywidualnie grubość metalowego drutu od najcieńszego do mocniejszego w ostatniej fazie leczenia.